Povinné ručení – víte, kdy včas vypovědět?

Jak už z názvu vyplývá, povinné ručení musí mít sjednané všichni majitelé motorových vozidel, která jsou provozována na veřejných komunikacích. Jedná se o zákonnou povinnost každého vlastníka motorového vozidla. Pokud řidič takto pojištěného vozidla způsobí dopravní nehodu, je z pojistky vyplacena náhrada újmy způsobené protistraně.

 

Možná si nyní říkáte, proč by člověk vlastně měnil povinné ručení. Důvodů může být hned několik: výhodnější cena, vyšší rozsah krytí nebo výhodné akce na různá připojištění, s kterými pak povinné ručení částečně funguje i jako havarijní pojistka a kryje tak škody, které utrpí i vaše vozidlo. Časté jsou také zvýhodněné balíčky na kombinaci povinného ručení a havarijní pojistky od stejné pojišťovny. Vybírat si flexibilně z měnící se nabídky pojišťoven tedy rozhodně dává smysl a může ušetřit nemalé peníze.

 

V současné době se však povinné pojištění vozidel stále řadí mezi pojistné produkty, u nichž mají klienti menší možnost flexibilně měnit pojišťovnu. I když klient platí za pojištění měsíčně, většina pojišťoven mu umožní odchod ke své konkurenci pouze jednou ročně, na tzv. výročí smlouvy. A klient nesmí zapomenout podat výpověď nejméně 6 týdnů předem. Pokud se tedy stane, že klient nestihne doručit výpověď na pojišťovnu před daným termínem, pojišťovna výpověď neakceptuje a smlouvu automaticky prodlouží na další rok.

 

Výjimkou ze zákona jsou samozřejmě případy, kdy auto klient prodává, je mu ukradeno nebo ho nechá vyřadit z registru. Nejčastějším důvodem ukončení pojištění je však snaha přejít k jiné pojišťovně z důvodu lepší nabídky.

 

Přechod k jiné pojišťovně tedy není tak jednoduchý, jak by se mnohdy mohlo zdát. Přehled výpovědních lhůt a možností ukončení povinného ručení u jednotlivých pojišťoven uvádíme níže v tabulce.

Pojišťovna

Kdy je možné vypovědět smlouvu povinného ručeníS jakým předstihem je nutné výpověď poslat
Directkdykolivpo dohodě
Pillowke každé platbě2 týdny
ČPPke každé platbě6 týdnů
Kooperativake každé platbě6 týdnů
Allianzjednou ročně k datu výročí smlouvy6 týdnů
ČSOB pojišťovna

jednou ročně k datu výročí smlouvy

6 týdnů
Generali Českájednou ročně k datu výročí smlouvy6 týdnů
Hasičskájednou ročně k datu výročí smlouvy6 týdnů
PVZPjednou ročně k datu výročí smlouvy6 týdnů
Slaviajednou ročně k datu výročí smlouvy6 týdnů
Uniqa (AXA)jednou ročně k datu výročí smlouvy6 týdnů

 

Zvažujete změnu Vaší stávající pojišťovny nebo chcete porovnat aktuální nabídku na současném trhu povinného a havarijního pojištění? Máte obavy, aby vše proběhlo hladce, ale nevíte si rady, jak vše zařídit? Neváhejte nás kontaktovat. Podíváme se společně na Vaši smlouvu či nabídky, najdeme nejlepší řešení přímo pro Vás a zajistíme, aby vše proběhlo k Vaší spokojenosti.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/pojisteni/povinne-ruceni-zmena-pojistovny-lhuty.A210808_094746_poj_frp