Příprava na stáří – pojištění dlouhodobé péče

Situace, kdy jste závislí na péči jiných, může být náročná nejen emocionálně, ale také finančně. A právě zde hraje roli pojištění dlouhodobé péče, které nabízí řešení těchto problémů. A jaká je podstata tohoto pojištění?

 

Finanční bezpečnost

Jedním z hlavních důvodů pojištění dlouhodobé péče je zajištění finanční stability v případě zdravotních potíží, které vyžadují pomoc jiné osoby. Většinou je nutné, aby se o svého nemohoucího blízkého postarala rodina, což znamená, že se někdo z blízkých musí částečně, nebo úplně vzdát svého zaměstnání. To většinou znamená díru v rozpočtu domácnosti. Nemohoucí člověk sice pobírá příspěvek na péči, ten je však v maximální výši 19 200 Kč v případě úplné závislosti. Z této částky je mnohdy nutné ještě pokrýt některé výlohy spojené s péčí o nemohoucího člena rodiny. Může se tedy jednat o významnou finanční ztrátu, která s sebou může přinášet stres a možné nepříjemné situace v rodině.

 

A pokud nebude možné, aby se o nemohoucího člena rodiny postaral někdo z rodiny, bude nutné mu zajistit péči profesionálního pečovatele, například agenturu domácí péče nebo pobytovou sociální službu. I to stojí nemalé peníze.

 

Toto pojištění má tedy za úkol tuto finanční ztrátu pokrýt, tzn. zabezpečit vás nebo vaše blízké v situaci, kdy váš zdravotní stav nedovolí sami o sebe se postarat, a budete zcela odkázáni na pomoc jiné osoby.

 

Zajištění důstojné péče

Dalším důvodem je zajištění důstojné péče. Díky penězům z pojistného plnění se otevírají nové a lepší možnosti, což může zlepšit kvalitu života pro ty, kteří ji potřebují. Může se jednat o využití služeb agentur domácí péče, pečovatelské služby, nákup pomůcek apod.

 

Daňové zvýhodnění a zaměstnanecké příspěvky

Nově stát rozšířil daňové úlevy pro ty, kteří se rozhodnou zabezpečit na své stáří. Dosud se mohlo uplatnit snížení daní u životního pojištění, penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření.  Nově se daňová úleva týká také dlouhodobého investičního produktu a právě pojištění dlouhodobé péče. Tato daňová podpora může snížit finanční zátěž spojenou s touto platbou pojistného a motivovat lidi k jeho sjednání. Navíc mohou zaměstnavatelé přispívat na toto pojištění až 50 tisíc Kč ročně, což může být dalším benefitem pro zaměstnance.

 

Příprava na stáří

Zvláště v době, kdy populace stárne, je důležité mít finanční plán pro situaci, kdy péče o sebe sama nebude možná. Dle statistik se na péči druhých do svých 85 let stane závislý každý třetí Čech. A právě toto pojištění je určeno jako další bod přípravy na stáří, pokud nechceme spoléhat na částečnou pomoc státu nebo přivést svou rodinu do finančních či psychických nesnází.

V současné době je možné využít hned několik možností, jak se na stáří zabezpečit. I zde platí, čím dříve, tím lépe. Zastavte se za námi. Vše probereme a najdeme řešení, které vám bude vyhovovat.

Musíte vyplnit
Musíte vyplnit Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.