Podcenit revizi komínů se nevyplácí!

Léto je za námi a topná sezóna se již znovu pomalu rozjíždí. Zbystřit by proto měli všichni majitelé nemovitostí, mají totiž zákonnou povinnost zajišťovat údržbu a revizi svých komínů každý rok. A podceňovat tuto povinnost se nevyplácí. V případě požáru totiž pojišťovny zkoumají, zda byl komín řádně udržován.

 

Dle statik hasičů roste každoročně počet požárů způsobených zanedbáním údržby komínů o 10 až 20 %. Nejčastější příčinou přitom bývá vznícení sazí v nevymetených spalinových cestách, od nichž vzplane celý komín. V minulé topné sezoně 2020/2021 se při 1387 požárech zranilo 14 lidí a vznikla škoda bezmála 50 mil. Kč.

 

Pravidelná kontrola je nezbytná

 

Proto, aby byl komín funkční a bezpečný, je třeba ho prověřovat a pravidelně čistit. Kontroly spalinových cest se musí provádět v zákonných pravidelných intervalech, kdy minimem je kontrola a čištění alespoň 1x za rok. Frekvence však může být i vyšší s ohledem na druh paliva, výkon připojeného spotřebiče paliv a to, zda se jedná o celoroční provoz nebo jen sezónní. Není-li komín průchodný zvyšuje se riziko požáru z usazených sazí a také riziko otravy oxidem uhelnatým z plynových spotřebičů.

 

Než tedy začnete topit, přesvědčte se, že máte komín v pořádku. Uplatní-li u pojišťovny poškozený škodu, kdy je zřejmé, že viníkem požáru byl neudržovaný komín, zkoumá vždy pojišťovna příčinnou souvislost mezi závadou na komíně a vznikem škody či jejím rozsahem. Zjistí-li se, že poškozený porušil svou povinnost pravidelné údržby a kontrol komína, může být klientovi pojistné plnění kráceno nebo i zamítnuto. 

Správně nastavené pojištění nemovitosti Vám může ušetřit spoustu problémů. Chcete-li pomoci s pojištěním Vašeho majetku, neváhejte a ozvěte se nám. Rádi s Vámi vše probereme a najdeme řešení vhodné přímo pro Vás.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.