Fotovoltaika a pojištění domu

Rostoucí ceny elektřiny se projevují i ve zvýšeném zájmu domácností či firem o solární elektrárny montované většinou na střechy budov. Ať už je motivací snaha o dosažení finanční úspory, energetické soběstačnosti nebo ekologické udržitelnosti, celkový počet instalací za rok 2021 oproti předchozímu roku vzrostl o 48 %.

 

Trend zvyšující se poptávky po fotovoltaických elektrárnách je podpořen i dotačními programy, jako jsou Nová zelená úsporám, Modernizační fond nebo Národní plán obnovy. V současné době dominují menší, domácí střešní instalace a jen z dotačního programu Nová zelená úsporám bylo loni proplaceno na 6 500 žádostí o dotaci na výstavbu domácí solární elektrárny. Hned 80 % dotací pak bylo na pokročilejší systémy s baterií.

 

Pozor na pojištění

V letošním roce se pak čeká, že čísla budou ještě vyšší. Pokud také uvažujete o pořízení solárních panelů na vlastní střechu nebo jste si je dokonce již pořídili, je nezbytně nutné nezapomenout na aktualizaci pojištění nemovitosti. Nejde pouze o to, že díky nové instalaci vzrostla hodnota budovy a hrozí tak její podpojištění. Zcela zásadní je i to, že díky panelům na střeše vzrostla z pohledu pojišťovny rizikovost vzniku pojistné události u celé nemovitosti. A netýká se to pouze elektrárny, ale i pouhého tepelného ohřevu vody. Řeč je např. o váze konstrukce a jejím vlivu na střechu budovy, což je mnohdy opomíjený aspekt. Zejména v případech, kdy projektování a instalace provádí menší společnosti bez certifikace nebo dokonce si řešíte vše svépomoci, nemusí pojišťovna novou pojistku akceptovat. Podobně je to i u nestandardního technického řešení fotovoltaické elektrárny. I zde je značné riziko, že pojišťovna odmítne budovu s nově vybudovanou elektrárnou pojistit.

 

Je potřeba počítat s tím, že podmínky pojištění si ve finále určují pojišťovny. A ty se dnes vůbec nezdráhají i pouze zvýšené riziko vyplývající z instalace solárů na střeše budovy vyřešit jejím nepojištěním.

 

Chcete-li tedy předejít potenciálním a velmi těžko odstranitelným problémům, je doporučeno technické řešení domácí fotovoltaiky a jeho faktickou pojistitelnost co nejdříve probrat s expertem v oboru a společně zkusit najít na pojistném trhu vhodné řešení. Jinak by se mohlo lehce stát, že se pojistka změní v případě škodné události v pouhý cár papíru.

Řešili jste v poslední době úpravu Vaší nemovitosti v podobě rekonstrukce, přístavby, výstavby domácí solární elektrárny apod. a neaktualizovali jste své pojištění nemovitosti? Vaše nemovitost může být v současné době podpojištěná! Ozvěte se nám. Vše s Vámi probereme a pomůžeme Vám problém vyřešit.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.