Životní pojistky a inflace

Smlouva životního pojištění není smlouva, která by měla zůstat bez povšimnutí zavřená v šuplíku několik let. Smlouva by měla být pravidelně aktualizována tak, aby odpovídala situaci konkrétního člověka. Momentálně je vzhledem k mimořádně vysokému zdražování velmi aktuálním tématem výše pojistných částek. Především u starších smluv nemusí vzhledem k dnešním cenám peníze vyplacené pojišťovnou stačit na pokrytí všech zamýšlených nákladů.

 

Životní pojištění by mělo nám nebo našim blízkým pomoci především ve třech typech situací, a těmi jsou smrt, invalidita a dlouhodobá pracovní neschopnost. Pro jednotlivé případy volíme při uzavírání smlouvy pojistné částky, které má pojišťovna vyplatit buď pozůstalým v případě smrti, nebo klientovi ve chvíli, kdy kvůli úrazu nebo nemoci přijde o výdělek.

 

Tyto částky bychom neměli nastavovat bez rozmyslu, ale chce to chvíli počítat. Záleží na mnoha okolnostech, jako jsou pravidelné příjmy a výdaje, životní standard, výše čerpaných úvěrů a hypotéky, počet a věk dětí a mnoho dalšího. Velmi obecné doporučení zní, aby pojistná částka pro případ smrti odpovídala výši trojnásobku až pětinásobku čistého ročního příjmu pojištěného a v případě invalidity i vyšší. Ale u každého člověka by mělo dojít ke stanovení vhodné pojistné částky individuálně, ideálně se zkušeným poradcem, který vše propočítá.

 

Je klidně možné, že u starších smluv byla pojistná částka sjednána na vhodnou částku, ale dnes nebo za pár let by kvůli intenzivnímu zdražování tyto peníze nemusely stačit na to, aby zaopatřily na zamýšlenou dobu pozůstalé nebo pomohly nahradit výpadek příjmů.

 

Tento problém se nemusí tolik týkat smluv, u kterých je sjednaná tzv. indexace, kdy pojišťovna s ohledem na inflaci pojistné částky automaticky upravuje. Zdaleka ne všechny smlouvy ale tuto indexaci mají.

 

Obzvlášť u starších pojistných smluv by se nyní klienti měli podívat, s jakými částkami by v případě pojistné události mohli počítat. Někteří zjistí, že z pojištění se stala jen určitá „psychologická berlička“, o kterou by se ale pořádně opřít nemohli.

 

Co dělat v situaci, kdy máte nedostatečné pojistné částky?

Jednoduché a prosté řešení je částky na stávající smlouvě navýšit. Další možností je kromě úpravy pojistných částek vylepšit produkt na novější variantu. Nejradikálnějším řešením je sjednání nové smlouvy. Vždy je ale lepší se svěřit do rukou odborníků, kteří dokážou vzhledem k aktuální situaci klienta správně pojistnou smlouvu nastavit, a to i s ohledem na budoucí vývoj.

Nejste si jisti, zda máte svou smlouvu životního pojištění nastavenou správně nebo zda jsou nastavené pojistné částky dostačující? Svěřte se do našich rukou – naši odborníci s Vámi vše proberou, zjistí Vaše potřeby a navrhnou Vám řešení, které pro Vás bude nejlepší.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.