Rozdíly v nabídce hypoték netvoří jen úrokové sazby, ale i další parametry, které pak určují, kolik opravdu za hypotéku celkově zaplatíte. Níže přinášíme přehled, co vše může ovlivnit výši splátky hypotéky.
Důležitým parametrem je tzv. RPSN, tedy roční procentuální sazba nákladů. Kromě základní úrokové sazby do ní vstupují i další poplatky, například za posouzení žádosti o úvěr, za administraci, za vedení úvěrového účtu, za zpracování odhadu, za pojištění. Čím vyšší je RPSN, tím dražší pak bude úvěr.
Pro dosažení výhodnější úrokové sazby většinou banky požadují i sjednání dalších produktů. Jedním z nich je běžný účet, kdy je banka ochotna poskytnout při jeho sjednání zajímavou slevu z úrokové sazby hypotéky. Podstatné však je, zda tento běžný účet je zdarma či nikoliv. V případě, že je bez poplatků, tak potom za jakých podmínek. Pokud byste je v budoucnu neplnili, můžete za tento účet navíc zaplatit i stokoruny měsíčně, čímž se pochopitelně hypotéka prodražuje.
Pojištění schopnosti splácet nabízí v rámci svých balíčků většina bank a na první pohled to může vypadat výhodně. Dostanete slevu z úrokové sazby hypotéky a pokud se dostanete do situace, kdy nebudete moci splácet (dlouhodobá nemoc, ztráta zaměstnání), pojišťovna za vás na čas splátky převezme. Ve skutečnosti to ale tak výhodné být nemusí, pokud za pojištění zaplatíte více než za slevu z úrokové sazby. Pojištění navíc kryje jen některá rizika a obmyšlenou osobou často bývá banka, která určuje pravidla, kolik a kam bude z pojistné události vyplaceno peněz. Rozumnějším řešením bývá životní pojištění, kde si nastavíte rizika dle svého uvážení, určíte si sami výši pojistných částek a zvolíte si obmyšlenou osobu.
Další a poměrně velké rozdíly lze najít v posuzování bonity u klientů, zejména u osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Běžně také bývají zvýhodňována tzv. svobodná povolání, například lékaři, advokáti, notáři, tlumočníci, architekti a další. I v tomto posuzování se podmínky bank liší.
Při sledování bonity se banky zaměřují i na to, zda má žadatel i nějaké další úvěrové produkty např. zda vlastní kreditní kartu, má zřízený kontokorent či splácí další půjčku. I tyto výdaje banky posuzují a mají tedy vliv na výši poskytnutého úvěru.
Pokud si berete hypotéku na výstavbu či rekonstrukci, je třeba si předem zjistit, jakým způsobem vám bude banka uvolňovat peníze, tj. jakým způsobem můžete čerpat prostředky z hypotéky. Zejména u výstavby je to složitější proces a i zde se najdou mezi bankami rozdíly, které vám mohou usnadnit nebo naopak znepříjemnit život.
Může se stát, že budete potřebovat uhradit mimořádnou splátku nebo z nějakého důvodu od banky odejít dříve, než vám skončí fixace. Počítejte pak s tím, že některé banky požadují úhradu tzv. účelně vynaložených nákladů (zejména administrativní náklady). Některé banky si však účtují i ušlé úroky do doby fixace a další náklady. Takže brzký odchod z banky vás pak může vyjít na nemalé peníze.
Je tedy patrné, že napříč bankami mohou existovat opravdu velké rozdíly k přístupu k jednotlivým parametrům hypotéky. Není tedy od věci se při vybírání hypotéky svěřit do rukou odborníků, kteří znají jednotlivé nabídky bank, vyznají se v nabízených produktech a dokážou sestavit nabídku šitou přímo na míru klienta.
Uvažujete o hypotéce nebo o refinancování stávající hypotéky? Svěřte se do našich rukou. Jsme odborníci s dlouholetou praxí v oblasti sjednávání hypoték. Vše s Vámi probereme a společně najdeme nejlepší řešení, které Vám bude vyhovovat. Ozvěte se nám!
Tato webová stránka používá cookies a další technologie, abychom mohli vylepšit vaše prostředí na našich stránkách. Jeho používám s tím souhlasíte.