Povinné ručení a prodej auta

Při prodeji auta byste měli vědět, že povinné ručení nezaniká automaticky ani ho nelze převést na další vůz, který si kupujete. V okamžiku, kdy budete mít v rukou doklad o prodeji, je nutné jednat. Ušetříte si tak spoustu starostí i peněz.

 

Ve chvíli, kdy máte v rukou doklad o prodeji vozidla, je nutné zaslat výpověď s číslem pojistné smlouvy a s vlastnoručním podpisem na adresu pojišťovny, u které máte povinné ručení vedeno. Samotný prodej vozidla prokážete kopií velkého technického průkazu, kde je vyznačena změna majitele. Tuto skutečnost ale můžete dokázat též kopií řádně podepsané kupní smlouvy. O konkrétních podmínkách je ovšem vždy nutné informovat se u pojišťovny, u níž máte pojištění sjednáno. Někde totiž kupní smlouva nemusí stačit. O zrušení pojištění je nutné zažádat bez zbytečného odkladu. Ve výpovědi by mělo být uvedeno také číslo účtu pro případné zaslání vzniklého přeplatku pojistného. Pojišťovna ukončí povinné ručení ke dni prodeje.

 

Dobré je také vědět, že povinné ručení je nutné platit, i když auto stojí v autobazaru, a to do té doby, než změní majitele. Smlouva o povinném ručení totiž zaniká ze zákona ke dni, kdy je vozidlo vyřazeno z evidence vozidel.

 

Kupující si musí ke dni prodeje sjednat vlastní povinné ručení. Zrušení povinného ručení prodávajícím a uzavření nové smlouvy kupujícím musí provést obě smluvní strany, pojištění nezaniká automaticky a ani jej nelze převést na nového majitele. 

 

Havarijní pojištění 

Pokud je u prodaného vozidla sjednané též havarijní pojištění, je nutné vypovědět i jeho smlouvu. Postup je velmi podobný situaci s povinným ručením. Bez sankcí je možné pojištění vypovědět z důvodu likvidace nebo prodeje vozidla. Opět je ale potřeba pojišťovně zaslat potvrzení dokladující tuto skutečnost a výpověď. Pojišťovna vám následně vrátí na účet poměrnou část z pojistného, které jste na celý rok zaplatili.

Prodáváte auto a potřebujete pomoci se zrušením smlouvy nebo naopak auto kupujete a potřebujete sjednat nové povinné ručení? Ozvěte se nám. Vše s Vámi probereme a najdeme vhodné řešení přímo pro Vás.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.