Pojištění elektrokoloběžek a jiných drobných vozidel

Zákon o povinném ručení nově od 1.4.2024 ukládá provozovatelům elektrokoloběžek a jiných drobných vozidel povinnost pojistit své vozidlo povinným ručením. Není však třeba se hned děsit. Dle aktuální nabídky pojišťoven se cena povinného ručení dle typu vozidla pohybuje v řádu stokorun za rok. Níže se tedy podíváme blíže, na která vozidla se nově zákon vztahuje.

 

Elektrokoloběžky

Elektrokoloběžky se dělí z právního hlediska do dvou kategorií, a to jízdní kola a motocykly. A jaký je mezi nimi rozdíl nám ukazuje tabulka:

 jízdní kolomotocykl
maximální trvalý výkon motoru250 Wnad 250 W
maximální výkon pomocného motoru1 000 Wnad 1 000 W
maximální rychlost25 km/hnad 25 km/h
řidičský průkazneano
povinné ručeníneano
jízda po cyklostezceanone
jízda po silnicivyjímečněano

Během jízdy na elektrokoloběžce s max. rychlostí 25 km/h je nutné se tedy primárně pohybovat po cyklostezkách nebo v cyklistických zónách. Tam, kde není možné využít ani jednu variantu, tak po silnici. Pro silnější elektrokoloběžky platí pravidla silničního provozu, jako u motocyklů. Pokud koloběžka splňuje tato kritéria, vztahují se na ni všechny povinnosti, které české zákony vyžadují, tj. mít platné řidičské oprávnění, ochrannou přilbu, povinnou výbavu a sjednané povinné ručení.

 

Drobná vozidla

Rozhodujícími faktory pro nutnost povinného ručení jsou hmotnost a rychlost vozidla, se kterým jezdíte mimo svůj soukromý pozemek. To se týká jakéhokoliv používání veřejné komunikace, ať už k jízdě, nebo jen k parkování. Pojistit musíte taková vozidla, která dosahují vyšší konstrukční rychlosti než 25 km/h, a také ta s provozní hmotností vyšší než 25 kilogramů, která mohou jet více než 14 km/h. Pojištění se tedy může týkat městských a terénních elektrokoloběžek, jednokolek, dvoukolek, tříkolek, segwayů, elektrických skateboardů, zahradních traktorů, golfových vozíků či sněžných skútrů, jízdních kol nebo koloběžek s dodatečně namontovaným pomocným motorem nebo koloběžek s trvale zabudovaným motorem v případě, že tyto vozítka splňují některou z výše uvedených podmínek.

 

Kombinace hmotnosti a rychlosti může být ošidná například pro majitele seniorských elektrických trojkolek. Naprostá většina má totiž vyšší hmotnost než 25 kilogramů a některé z nich mohou podle uváděných technických parametrů rychlost 14 km/h i překročit. Pokud tedy nevíte, jakou hmotnost nebo maximální rychlost vaše vozítko má, prostudujte dokumenty, které k danému typu vozítka máte.

 

Povinnost sjednaného povinného ručení se nevztahuje na elektrokola a další motokola, kdy motor zabírá pouze při šlapání. Výjimku mají také motorové invalidní vozíky výlučně používané osobou s tělesným postižením.

 

Aby bylo možné vozidlo pojistit, je potřeba znát povinné údaje jako jsou značka, typ vozidla a výrobní nebo evidenční číslo, které je uvedené přímo na vozidle nebo v manuálu. Bez těchto údajů není možné vozidlo pojistit. Řada pojišťoven nabízí k povinnému ručení i asistenční služby vytvořené speciálně pro tento druh vozidel.

Týká se vás nová povinnost pojištění povinného ručení na elektrokoloběžku nebo jiné drobné vozidlo? V rámci povinného ručení spolupracujeme s největšími pojišťovnami na trhu. Zastavte se za námi, najdeme řešení, které vám bude vyhovovat.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.

Zdroj: https://www.koop.cz