Klidnější důchod s doplňkovým penzijním spořením

Pokles příjmů s nástupem do starobního důchodu pocítí každý z nás. Dle analýzy KB Penzijní společnosti se dle loňských propočtů dá obecně říci, že průměrnému českému občanovi se s odchodem do důchodu sníží jeho příjem o 17 tisíc korun měsíčně. Proto je nutné si k zachování životní úrovně průběžně tvořit finanční rezervu, ideálně v doplňkovém penzijním spoření. Vhodné je začít spořit pravidelně a co nejdříve, nejpozději se zahájením aktivního ekonomického věku. Platí zde pravidlo, že čím dříve tím lépe.

 

Ideální je mít na penzi našetřeno alespoň dva miliony korun. Během 20ti let strávených v důchodu je tak možné přilepšit si ke státní penzi z těchto vlastních úspor měsíčně částkou 8 000 korun a udržet si tak životní úroveň.

 

Podle průzkumu ale mají Češi na svých penzijních účtech v době nástupu do důchodu o dost méně, zpravidla něco okolo půl milionu korun. Do toho stoupá inflace a demografický vývoj je také neúprosný. Na budoucí důchody tak nebude penzistům vydělávat tolik lidí jako nyní. O to víc bychom měli počítat s tím, že je potřeba myslet do budoucna a hledat výnosnější způsob, jak zhodnocovat úspory na stáří. Zvlášť když roste inflace, která hodnotu úspor snižuje.

 

Na konci roku 2021 si na důchod spořilo se smlouvou penzijního spoření přes 4,4 mil. Čechů, přičemž jen třetina z nich má uzavřené nové doplňkové penzijní spoření. Téměř tři miliony účastníků i nadále spoří ve starých transformovaných fondech, kde je uloženo více než 82 % úspor klientů. Zhodnocení vkladů ve transformovaných penzijních fondech přitom inflaci neporáží.

 

Klienti, kteří si spoří v transformovaných fondech a sázejí tak na garantovanou jistotu zhodnocení, jež nesmí klesnout do mínusu, za posledních devět let, ale reálně prodělávají šest až deset procent.

 

Do transformovaných fondů noví klienti již vstupovat nemohou. Klienti ale mohou tyto fondy převést do některého z účastnických fondů doplňkového penzijního spoření. Ty sice nenabízejí jistotu nezáporného zhodnocení a mohou se v některých letech dostat i do mínusu, zato ale mají dlouhodobou perspektivu překonávat inflaci.

Přemýšlíte nad svým stářím? Chcete svůj důchodový věk prožít plnohodnotně?  Máte starou smlouvu o penzijním připojištění a zajímá Vás, jak lépe své úspory na stáří zhodnotit? Kontaktujte nás. Vše s Vámi probereme a najdeme řešení, které pro Vás bude nejlepší.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.