Finanční rady, které by měl znát každý

I letos měřila Česká bankovní asociace finanční gramotnost české veřejnosti. Výsledek dosáhl pouze lehce nadprůměrných 55 bodů. Okolo této hranice stagnujeme již několik posledních let. Co tedy patří k základu, který by měl znát každý?

 

Vědět, čeho chce člověk prostřednictvím peněz dosáhnout, je motivace k tomu, aby začal s financemi nakládat efektivně. Ten, kdo nemá stanovené finanční cíle, často přešlapuje na místě, ztrácí čas a peníze vydává neúčelně. Cíle mohou být přirozeně různé – od krátkodobých, jako je nákup kola, po dlouhodobé – s trvalejším charakterem, jako je vytvoření finanční rezervy či pořízení vlastního bydlení.

 

Mít přehled o příjmech a výdajích je úplný základ hospodaření s penězi. Evidujte si, kolik měsíčně vyděláte a kolik utratíte, ideálně za jednotlivé položky (potraviny, nájem, energie, doprava, zábava apod.). Pak uvidíte, jak si stojíte, kolik peněz budete potřebovat na plánované výdaje a jestli se nenabízí prostor někde ušetřit.

 

Mít vytvořenou rezervu se sice lehce řekne, ale už hůře dělá. Snažte se mít po ruce rychle dostupnou a bezpečně uloženou finanční rezervu. Pomůže vám zvládnout nenadálý výdaj nebo překonat období, kdy se ocitnete bez příjmů, aniž byste si museli půjčovat. Jako minimum pro zdravou rezervu se doporučuje částka ve výši tří pravidelných měsíčních příjmů.

 

Dluhy jsou dobrý sluha, ale zlý pán. Snažte se s pomocí půjček pořizovat pouze věci, které si udrží hodnotu i poté, co budete mít dluh splacený. Vždy se zajímejte o celkové náklady na úvěr vyjádřené údajem RPSN. Máte-li více dluhů, nechte si poradit, jak je sloučit do jednoho.

 

Dělat mrtvého brouka se ve financích nevyplácí. Řešte finanční problémy včas, a to ideálně před tím, než nastanou. Například banky vám dokáží v mnoha ohledech vyjít vstříc a pomohou situaci řešit. Není v jejich zájmu, abyste se jako jejich klienti dostali do finančních potíží.

 

Vydělat peníze, zaplatit výdaje a zbytek nechat ležet na účtu s minimálním úročením je obzvlášť v dnešní době cesta, jak nechat z hodnoty peněz ukusovat inflaci. Chcete-li volné peníze, mimo potřebnou finanční rezervu, zhodnotit, není jiné cesty než investovat. Způsobů je bezpočet a investovat navíc můžete už od několika stokorun měsíčně.

 

Investujte peníze tak, abyste minimalizovali riziko. To znamená nekoupit například akcie jedné firmy, jejíž případný kolaps by vaši investici fatálně zasáhl, ale investujte mezi více společností. Neměli byste se omezovat ani výhradně na jednu třídu aktiv, ale rozložit riziko do více investičních nástrojů.

 

Obzvlášť v investicích platí, že pokud zní něco příliš dobře, aby to byla pravda, půjde zpravidla o vysoce rizikovou investici nebo podvod. Nevěřte pohádkám. Investujte peníze do časem prověřených a důvěryhodných řešení. Investování není o zbohatnutí přes noc, ale o trpělivém, dlouhodobém a ideálně pravidelném zhodnocování prostředků. Chvíli to trvá, ale je to cesta k bohatšímu životu.

 

Promýšlejte své větší nákupy a nenechejte se natlačit do nákupu, třeba inzerovanou slevou. Nerozhodujte se pod nátlakem. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat.

 

Finanční produkty, jako jsou například různé pojistky, se neustále vyvíjejí a v některých případech zastarávají. Aktualizujte své smlouvy. Čas od času je vhodné nechat smlouvy prověřit odborníkem, zda stále splňují svůj účel. I během pár let se může na trhu objevit řešení, které bude lépe splňovat vaše potřeby.

 

Věnujte část svého volného času dalšímu vzdělávání, ale rozlišujte při tom kvalitu zdrojů. Někdy není nad osvědčené klasiky: Nejbohatší muž v Babyloně, Inteligentní investor, Bohatý táta, chudý táta, to jsou knížky, se kterými při vzdělávání se o financích neuděláte chybu.

 

Někdo si dokáže opravit auto sám, někdo s ním jede raději do servisu. Člověk nemusí být expert na všechno. A přesně tak to platí i o financích. Pokud potřebujete poradit, nechejte si například od známých nebo příbuzných doporučit finančního profesionála, se kterým mají dobrou zkušenost.

Potřebujete aktualizovat své smlouvy, ochránit své úspory před inflací nebo ulehčit svému rodinnému rozpočtu sloučením stávajících půjček? Se vším Vám rádi poradíme. Ozvěte se nám!

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.

Zdroj: https://www.brokertrust.cz/poradenstvi/nespolehejte-jen-na-stat-nebo-skolu-dvanact-financnich-rad-ktere-by-mely-znat-uz-vase-deti/