Elektrokoloběžky a pojištění

Sdílené, ale i soukromé elektrokoloběžky jsou už několik let masovým fenoménem na komunikacích našich měst. Dle statistik tak nejsou nehody elektrických koloběžek v Česku výjimečné. Provoz elektrokoloběžek je spojen s riziky, která zatím lze individuálně krýt pojištěním. Od roku 2024 již bude pojištění za stanovených podmínek pro majitelé elektrokoloběžek povinné.

 

Uživatelé sdílených elektrokoloběžek mají dodržovat pravidla, která jim provozní řád ukládá. V praxi ale často dochází k jejich porušování. Lidé je odkládají na nevhodných místech, kde překážejí, mládež nenosí předepsanou přilbu, jezdí i po chodnících vysokou rychlostí, ačkoli se to nesmí apod. I při dodržení všech předpisů jsou ale koloběžky kvůli silnému městskému provozu a jejich tempu nebezpečné. Vzhledem k rychlosti, jakou se koloběžky pohybují, lze podle německého svazu pojistitelů přirovnat střet chodce s elektrokoloběžkou s nárazem 5 pytlů cementu, tedy asi 150 kg.

 

Obecně lze říci, že pokud dojde ke škodě uplatňované z pojištění, pojišťovna bude vždy zkoumat, zda viník dodržel všechna preventivní opatření, aby neblahé události předešel, případně zda se nedopustil zvláště hrubé nedbalosti (např. řízení pod vlivem alkoholu). Pokud dojde pojišťovna k závěru, že je příčinná souvislost mezi jednoznačně nevhodným chováním jezdce a vznikem či výši škody nebo újmy na zdraví, je oprávněna své pojistné plnění krátit, případně uplatňovat nárok vůči viníkovi.

 

Pojištění odpovědnosti

Dojde-li k zaviněné škodě neúmyslně nebo z prosté nedbalosti, může dotyčný jezdec odškodnit poškozené ze svého pojištění občanské odpovědnosti. To se sjednává buď samostatně, nebo jako součást pojištění domácnosti (kde se vztahuje na všechny její členy). Pojišťovna vždy rovněž zkoumá, zda použitý stroj byl technicky v pořádku. Pokud nikoli, lze náhradu vymáhat i po provozovateli dopravních prostředků, jenž zanedbal náležitou údržbu.

 

Úrazové pojištění

Na koloběžce se nemusí zranit jen jezdec, může dojít i ke zranění chodců. Při kolizi s chodcem často zůstane původce srážky neznámý, protože jezdec na elektrokoloběžce místo opustí. Pokud se ho podaří ztotožnit, lze po něm žádat odškodnění (včetně nákladů na léčení). Pokud ale jeho identita zůstane neznámá, může uplatit poškozený nárok na pojistné plnění pouze ze svého úrazového pojištění.

 

Pojištění koloběžek

Pořídí-li si někdo elektrokoloběžku privátně, může si ji pojistit proti odcizení. Vždy záleží na tom, kde ji má „zaparkovanou“. Přístup pojišťoven je zde zpravidla stejný, jaký uplatňují pro bicykly a elektrokola. V případě odcizení je potřeba předložit pojišťovně policejní záznam o události.

 

Blíží se povinné ručení pro elektrokoloběžky

V roce 2024 mají v platnost vstoupit pravidla schválená Evropským parlamentem, podle nichž všichni majitelé elektrokoloběžek a vozítek Sagway budou muset sjednat pro jejich provoz povinné ručení, je-li dosažitelná rychlost jízdy nad 25 km za hodinu. Současně se bude platit pojistné i za koloběžky s cestovní rychlostí přes 14 km/h, pokud zároveň stroj váží nad 25 kilogramů. Směrnice cílí zejména na rychlejší a těžší stroje, které představují nebezpečí pro chodce. Cena za pojištění by se mohla pohybovat v řádu několika stokorun, podobně jako u mopedů.

Jezdíte na koloběžce a chcete chránit sebe i ostatní v případě nehody? Máte zájem o sjednání pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě nebo Vás zajímá pojištění proti úrazu? Ozvěte se nám. Vše s Vámi probereme a najdeme řešení přímo pro Vás.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.