Dopřejte svým dětem náskok

Zájem o doplňkové penzijní spoření u dospělé populace svědčí o jeho popularitě. Z nejmladší generace však využívá tento nástroj jen každý zhruba dvacátý Čech. Dle Asociace penzijních společností ČR koncem prvního čtvrtletí tohoto roku mělo smlouvu na 110 tisíc osob do 18 let, jimž prostředky pravidelně ukládají rodiče či prarodiče.

 

Zatímco dnes může být penzijní spoření příjemným přilepšením k důchodu, v budoucnu bude pro mnoho lidí existenční nutností. Demografická křivka totiž hovoří jasně. Podle všech parametrů lze předpokládat, že reálná hodnota průměrného důchodu bude v čase setrvale klesat. Možná až na úroveň jakéhosi „sociálního příspěvku“. Prudkému pádu životní úrovně se dá ale předejít.

 

Platí totiž, že čím dlouhodoběji se pravidelně investuje, tím menší dílčí částky stačí k dosažení očekávaného výsledku. Takže mít náskok už z období před dosažením dospělosti je velká výhoda. Kromě toho je dětské penzijko motivace k dalšímu spoření a přispívá tak k rozvoji finanční gramotnosti. Tímto způsobem můžeme dítě vést k zodpovědnosti – naučit jej, že si má spořit na důchod. Nejprve to za dítě děláme my, jakmile ale začne vydělávat, plynule bude ve spoření pokračovat. Bude spoření na důchod považovat za samozřejmost a nebude ho odkládat na pozdější věk.

 

Jaké má dětské penzijko pravidla

Smlouvu lze uzavřít hned po narození dítěte. Sjednat ji musí zákonný zástupce dítěte, který na smlouvu také přispívá, mohou přispívat ale i prarodiče. Měsíční úložka tedy není limitovaná. Nárok na státní příspěvek vzniká u částek od 300 do 1000 Kč měsíčně stejně jako u dospělých účastníků s maximálním státním příspěvkem ve výši 2 760 korun za rok. Výši ukládané částky lze zdarma měnit, což je v současné době, kdy se ceny základních životních potřeb šplhají nahoru přímo závratným tempem, velmi důležité. V rámci investičních strategií je možné volit mezi dynamickou (investuje se do akcií), vyváženou (obsahuje dluhopisy i akciovou složku) a konzervativní. Jako ideální je ale pro dětské účastníky z hlediska dlouhodobosti jednoznačně dynamická strategie.

 

Standardně je možné peníze z penzijního spoření vybrat nejdříve v 60 letech. U dětského penzijka je tomu ale jinak. Třetinu vlastních příspěvků si může mládež vybrat v 18 letech, je-li na smlouvě odspořeno alespoň 10 let. Prostředky lze použít na aktuální potřeby, například na školné nebo jazykový kurz v zahraničí. A smlouva běží dál s pravidelnými vklady.

 

Kouzlo času

Pokud tedy spoříme dítěti od narození do 18ti let částku 1 000 Kč měsíčně, může být výsledná suma velmi zajímavá. Dle modelace se stav jeho penzijního konta v dynamickém fondu bude blížit k půl milionu korun (při 300 korunách je to okolo sto padesát tisíc, při 500 korunách zhruba čtvrt milionu). U vyvážené strategie by se částky měly pohybovat mezi polovinou a dvěma třetinami uvedeného.

 

Běžný dospělý může spořit zhruba 35 let a s měsíční úložkou 1 000 korun v dynamickém fondu k penzi získá cca 2 miliony korun. Pokud ale ve chvíli, když začne poprvé pracovat, pokračuje ve spoření (stejná strategie i úložka) a má zmíněný už téměř půlmilionový základ z dětského penzijka, na důchod naspořená částka může být více než dvojnásobná.

Chcete začít spořit Vašim dětem? Zajímá Vás, jak doplňkové penzijní spoření pro děti konkrétně funguje a jeho další parametry? Ozvěte se nám.  Rádi s Vámi vše probereme a najdeme řešení vhodné přímo pro Vás.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.