Chráníte své úspory před inflací?

Každý, kdo má v bance uloženy nějaké úspory, musí počítat se strašákem jménem inflace. Inflace snižuje hodnotu peněz v čase. Když tedy necháváte peníze v bance na běžném účtu, ztrácejí vaše peníze hodnotu. Bohužel ani úročení běžných účtů situaci nezachrání, je totiž zpravidla nižší, než je míra inflace.


Přitom dle posledních průzkumů peněžních prostředků uložených na běžných účtech v bankách je stále víc a rychle přibývají. Za posledních deset let tak Češi ze svých úspor přišli díky inflaci o více než 160 miliard korun.


Vliv inflace na hodnotu peněz je možné si názorně ukázat na modelovém příkladu - když spotřebitelské ceny porostou každý rok v průměru o dvě procenta, budete na výdaj ve výši 10 000 korun potřebovat za pět let 11 041 korun. A co vaše úspory v bance? Pokud máte třeba 100 000 korun jenom na běžném účtu s nulovým úrokem, připraví vás inflace za pět let o více než 10 000 korun – o tolik klesne reálná hodnota neúročených peněz. Jinými slovy – střadatel musí za rok na každých 100 000 korun svých úspor vydělat dalších asi 2 000 korun a to pouze na to, aby uchoval kupní sílu své úspory.


Obecně je doporučováno mít na bankovním účtu rezervu pro případ nečekaných výdajů nebo výpadků příjmů. Když je ale finanční částka větší, než je nutné, měli by střadatelé zvážit ochranu svých úspor a to vhodnou investicí. A právě teď je dle odborníků vzhledem ke zrychlující se inflaci vhodné investovat peníze na finančních trzích.


Výběr vhodného investičního nástroje však není jednoduchý. V případě investic je vhodné vybírat mezi těmi, které mají dlouhodobě zhodnocení nad úrovní inflace a zároveň je nutné dbát na celkovou diverzifikaci rizika, tj. investovat do více druhů investičních nástrojů.


Chcete i Vy ochránit Vaše úspory před znehodnocením? Nevíte si rady, jak a do čeho investovat? Nevadí. Kontaktujte nás, vše s Vámi probereme a najdeme řešení přímo pro Vás.

Musíte vyplnit.
Musíte vyplnit. Neplatný e-mail.
Musíte vyplnit.
Děkujeme za zájem, brzy se Vám ozveme.
Omlouváme se, ale zprávu se nepodařilo odeslat.